1) Navigácia kontra mobil
Oba varianty majú svoje pre a proti. Pokiaľ máte z auta pojazdnú kanceláriu a za volantom trávite doslova hodiny denne, zainvestujte do modelu navigácie s TMC prijímačom. TMC (Traffic Message Channel) dokáže poskytnúť informácie o aktuálnej premávke. Navigácia s technológiou TMC navrhne najrýchlejšiu trasu podľa aktuálnej dopravnej situácie, vyhnete sa tak spomaleniam, zápcham, nehodám a podobne. TMC funguje všade tam kde je dostupný FM signál.
Pokiaľ neznáme trasy nejazdíte často, pokojne vám stačí navigácia v mobile. Ideálnym doplnkom k mobilu je držiak, ktorý je vhodné umiestniť do zorného poľa vodiča. Nezabudnite tiež na nabíjačku bez, ktorej vybijete mobil za pár hodín. Momentálne najpopulárnejšou navigáciou v mobile je Waze. Na Slovensku má už viac ako 50 000 aktívnych užívateľov a je zdarma. Waze však nedokáže fungovať v offline režime, teda bez internetového pripojenia. Na trhu sú, samozrejme, aj offline navigácie, ktoré fungujú len na základe dát z GPS. Triedime ich do dvoch skupín - neplatené a platené. Navigácie zdarma väčšinou nemajú plnú funkčnosť a nemusia mať napríklad hlasové navigovanie, informácie o reálnej premávke a podobne.
Pokiaľ navigáciu nepoužívate často, kúpa samostatnej jednotky môže byť pre vás zbytočná. Ideálnym riešením je potom mobil.
2) Displej
Na trhu sú navigácie rôznych veľkostí. Od kompaktných až po naozaj veľké jednotky. Väčšie navigácie majú výhodu najmä pri zadávaní údajov. Čím väčší displej, tým jednoduchšie je triafať do jednotlivých písmen. V tomto ohľade je ideálny 5“ displej. Veľmi dôležitá je tiež čitateľnosť displeja pri silnom slnku.
3) Funkčnosť
Mnoho funkcii a moderný dizajn vás môžu v predajni lákať. V premávke je však dôležitá jednoduchosť a funkčnosť. Pekný dizajn je nanič, keď sa potrebujete k bežnej funkcii preklikať cez mnoho okien. Najdôležitejšie funkcie by mali byť rýchlo dostupné, pri zadávaní pomôžu veľké písmena virtuálnej klávesnice. Niektoré drahšie aplikácie majú aj hlasové ovládanie, to odporúčame pred kúpou rozhodne vyskúšať. Hlasové ovládanie navigácie môžete mať aj v smartphone.
4) Aktualizácia a dostupnosť máp
Neaktuálne mapy sú nepoužiteľné. V podstate platí, že mapy by ste mali aktualizovať aspoň každý rok. Pokiaľ aktualizujete mapy 2x do roka chybu rozhodne neurobíte. Staré mapy vás dokážu dokonale zmiasť hlavne v momentoch, keď to najmenej potrebujete.
Niektorí výrobcovia deklarujú doživotnú aktualizáciu máp zdarma. Častokrát myslia doživotnou aktualizáciou len dĺžku morálnej životnosti zariadenia. Po pár rokoch používania si teda musíte kúpiť úplne novú navigáciu.
Pred nákupom je tiež vhodné pozrieť na to aké mapy ponúka výrobca. Budete jazdiť len v Európe, alebo aj v Amerike, Ázii? Vo všeobecnosti platí, čím väčší výrobca tým lepšie pokrytie máp ale aj ich kvalita.
5) Doplnkové funkcie
Lepšie modely ponúkajú možnosť prezerania fotografii, či pozeranie filmov. Niektoré drahšie navigácie ponúkajú na zadnej strane dokonca videokameru. Tá dokáže zaznamenávať vašu jazdu a v prípade nehody vám pomôcť pri jej riešení, či už z pohľadu polície alebo poisťovne. Softvérovo vyspelejšie modely dokážu dokonca analyzovať cestu pred vami. V prípade vybočenia z pruhu vás upozornia zvukovým signálom. Niektoré navigácie dokonca sledujú správanie iných vodičov, v prípade nebezpečných manévrov vás upozornia.