Čím skôr, tým lepšie

Pred zimou by ste si rozhodne mali dať svojho štvorkolesového tátoša skontrolovať - ideálne absolvovať generálnu prehliadku celého vozidla, aby sa odhalili prípadné nedostatky, ktoré by vám v chladnejšom počasí či na zľadovatenej vozovke mohli nepekne zavariť. „Ideálny čas na kontrolu vozidla je pred prvými mrazmi, v našich podmienkach teda koncom októbra a začiatkom novembra,” hovorí Ladislav Pronay, prijímací technik BMW z Auto Palace Bratislava. Čím skôr, tým lepšie, pretože autoservisy v tomto období ešte tak nepraskajú vo švíkoch ako neskôr, keď všetci prezúvajú na poslednú chvíľu. Platí všeobecné pravidlo, že správny čas je vtedy, keď teplota začne klesať pod 7° Celzia. Berte do úvahy aj to, kedy auto šoférujete. Hoci teplota môže cez deň dosahovať pomerne vysoké čísla, ak chodíte autom do práce zavčas rána, keď sa teplota pohybuje okolo nuly, jazdiť na letných pneumatikách nie je príliš bezpečné.

ako pripravit auto na zimu

Pneumatiky

Apropo, pneumatiky. Nezabúdajte, že to jediné, čo vás počas jazdy autom drží na vozovke, sú práve štyri pneumatiky. A v zimnej sezóne treba dbať o ich stav viac, než inokedy. Poľadovica, čľapkanica či vozovka mokrá od dažďa vám nič nedaruje. Ani snahu ušetriť, a tak si ponechať dve letné pneumatiky a prezuť iba zvyšné dve, ako to robia niektorí ľudia, vás môže v konečnom výsledku vyjsť pekne draho.

Vďaka svojim špecifickým vlastnostiam zimné pneumatiky lepšie zvládajú jazdu v zimných podmienkach. Ba dokonca, ak máte haváriu a príde sa na to, že stále jazdíte na letných pneumatikách, hoci je napadaná súvislá vrstva snehu, hrozí vám pokuta! „V neposlednom rade treba nielen prezuť zimné pneumatiky, ale aj skontrolovať ich stav, to znamená opotrebovanosť, tlak, dezén či vek. DOT číslo vytlačené na pneumatike označuje rok výroby pneumatiky. A ten by nemal byť starší než 4 roky. Potom pneumatika stráca niektoré zo svojich vlastností a môže ohroziť vedenie vozidla,” upozorňuje Ladislav Pronay, prijímací technik BMW z Auto Palace Bratislava. Dodáva, že treba skontrolovať aj hrúbku dezénu, u nás na Slovensku je to minimálne 3 mm, v Rakúsku 4 mm. Ak svoje auto tento rok obujete do nových pneumatík, je nutné ich „zabehnúť”. Optimálne vlastnosti totiž získajú až po asi 300 kilometroch. „V rámci kontroly netreba podceňovať ani kontrolu chladiacej kvapaliny v motore. Mala by byť nemrznúca a minimálne do -40° Celzia,” hovorí Ladislav Pronay. Dodáva, že treba dať skontrolovať aj množstvo a kvalitu motorového oleja (a prípadne doplniť), vyhrievanie paliva, žhaviče.

Dobrá viditeľnosť je alfa a omega

V tomto období zaroseného predného skla, skorého stmievania, snežných metelíc a silného dažďa treba spraviť maximum pre dobrú viditeľnosť. Správne fungujúce stierače sú základ. Prvá vec, ktorú by ste pri nástupe chladných dní mali urobiť, je výmena zmesi v ostrekovačoch. Nepomôže iba doliať do letnej zmesi zimnú. Práve naopak, toho sa určite vyvarujte, nakoľko letná zmes, ktorá ostane v trubkách, môže zamrznúť. „Odporúčame letnú zmes vypustiť alebo úplne vystriekať a až potom doplniť do nádržky zimnú zmes. Takisto neodporúčame kombinovať rôzne značky nemrznúcich zmesí, pretože sa môže stať, že rozliční výrobcovia používajú rôzne zložky ako je alkohol, prípadne iný koncentrát a ich zmiešaním môže dôjsť k vytvoreniu zhustenia, ba dokonca až vytvoreniu želatíny v nádržke a upchať hadičky,” upozorňuje Ladislav Pronay z Auto Palace Bratislava. Odporúča mať so sebou v aute aj náhradné balenie vody do ostrekovačov, najmä ak šoférujete auto s xenónovými, diódovými alebo laserovými svetlami, pretože vtedy vodu používate aj na očistenie týchto svetiel, nielen čelného i zadného skla. Treba mať v aute aj nemrznúcu zmes a miešať tieto dve vždy v správnom pomere, aby výsledná zmes odolala chladu.

ako pripravit auto na zimu

Pozor na autobatériu

Ak máte pocit, že autobatéria už na jeseň pomalšie štartuje, je lepšie ju čím skôr dobiť, alebo vymeniť. Inak nás môže neštartujúce auto zaskočiť v tej najmenej vhodnej chvíli. A jediným riešením je zavolať si odťahovú službu. V zimných mesiacoch sa batéria opotrebováva viac než v lete a jej stav odborníci odporúčajú skontrolovať v autorizovanom servise.

Prečo autorizovaný servis?

Ak ide o takú komplexnú kontrolu ako pred zimnou sezónou, určite navštívte autorizovaný servis. Mechanici, ktorí sa o vaše auto budú starať, sú pravidelne školení, použijú originálne náhradné diely a vedia odhaliť poruchy, alebo nedostatky, ktoré by v chladnejších mesiacoch mohli spôsobiť nemalé problémy. V autorizovanom servise môžete v neposlednom rade využiť aj ďalšie benefity. Poskytnú vám náhradné vozidlo, umyjú to vaše a po celkovej kontrole technického stavu vám dajú garanciu záruky na dva roky.

TOTO SKONTROLUJTE DOMA:

* tlak v pneumatikách,
* nabiť autobatériu,
* doplniť zimnú výbavu,
  (škrabku, nemrznúcu zmes, náhradné balenie vody do ostrekovačov).
 

TOTO VÁM SKONTROLUJÚ V SERVISE:

* stierače (a ich prípadná výmena),
* chladiacu zmes v motore,
* stav autobatérie,
* geometriu podvozka,
* tlmiče a brzdy,
* kvalitné ošetrenie karosérie voskom.