Nebudem tu teraz riešiť kožené sedadlá, ktoré som už čistil a impregnoval v minulom článku. Teraz sa zameriam na textilné sedadlá, prípadne koberec, na ktorom môžete mať tiež veľa škvŕn a nemusí to vyzerať dobre. Ako si teda takýto interiér vyčistiť? No máte 2 možnosti.

Prvou je využiť služby tepovača či kúpiť si daný prístroj. Je dobrý, funguje, avšak nie každý si chce kupovať na malú škvrnu prístroj za desiatky až stovky eur či platiť niekomu za službu. Druhou možnosťou je kúpiť si produkt na čistenie textilných poťahov, ako som to vyriešil ja.

Na viac zaschnutú špinu odporúčam kefku.

Mal som totiž v garáži náhradný textilný interiér, ktorý som si odložil. Zatiaľ ho neplánujem používať, avšak po neodbornom skladovaní sa mi na ňom vytvorila pleseň (naskladané sedadlá na sebe bez vetrania) a tak som ho chcel vyčistiť a lepšie uskladniť. Čo si teda vybrať?

Po zotretí utierkou som zo sedadla zobral aj množstvo špiny.

V ponuke AutoKelly mali na výber viacero produktov a značiek. Ja som vyskúšal 3, Starline, TurtleWaxAutofFinesse. Líšili sa samozrejme cenou, ale ani ten najdrahší AutoFinesse nestál príliš veľa. Rozdiely sú medzi nimi aj pri použití. Tak sa na ne poďme pozrieť.

Najprv si všetko povysávajte.

Najprv si povrch povysávajte. Sedadlo som si rozdelil na 3 časti, aby som ukázal, ako každý z nich funguje. Začal som teda najlacnejším Starline. Ide o penový produkt, ktorý nastriekate na plochu, necháte pôsobiť a môžete zotrieť. Ja odporúčam prikúpiť si jemnú kefu, s ktorou produkt trocha rozotriete a dostanete špinu na povrch. Až následne ju zotriete handričkou. Už po prvom pretretí sa pleseň vyčistila.

Starline striekate na povrch vo forme peny.

Druhý produkt od TurtleWax mal výhodu v dodávanej kefke. Ten ste mali podľa návodu najprv nastriekať, opäť v penovej forme, kefkou vyčistiť a nechať pár minút počkať, kým špina vyjde na povrch. Tá bola viditeľná už ihneď. Buď následne po pár minútach prejdete povrch handričkou, alebo môžete špinu aj povysávať.

To isté aj "korytnačku", tu máte výhodu v dodávanej kefke.

Posledný bez peny

Tretí produkt bol od AutoFinesse. Ten sa propagoval ako čistič nielen na textil, ale všeobecný do celého interiéru, teda aj na vinyl či plastové diely. Nemal formu peny, ako predchádzajúce dva, ale rozprašovačom ste ho dostali na povrch v tekutej forme. Tu odporúčam opäť použiť kefku, s ktorou dostanete produkt hlbšie do povrchu. Následne len zvyšnú špinu zotriete handričkou.

Iba AutoFinesse mal tekutú formu.

Skoro žiadne rozdiely

Ja som samozrejme nezostal len pri jednom sedadle ale čistil som aj ďalšie sedadlá. Tu som už nefotil rozdielne produkty, druhé sedadlo som vyčistil Starline produktom, zadnú lavicu zas v prípade sedáku TurtleWaxom a operadlá AutoFinesse. Všetky 3 boli v čistení prakticky rovnaké, väčší rozdiel som medzi nimi nenašiel, maximálne tak vo vôni.

Dlhoročnú špinu by som musel skôr tepovať, to možno ukážem nabudúce.

Pozor pri vyhrievaných sedadlách

AutoFinesse by som možno odporučil ako univerzálny čistič aj na plasty ako palubnú dosku či stredový panel a tapacíre, Starline zas čisto na textil. Pozor by som si dával pri sedadlách s vyhrievaním, na ktoré by som nedával príliš veľa z produktov, ktoré by mohli nejako poškodiť vyhrievacie drôtiky. Taktiež po vyčistení odporúčam aspoň pár hodín, ideálne aj deň si na sedadlo nesadať a nechať ho poriadne vyschnúť. Predsa len, v textile zostane množstvo vlhka a dlhšie trvá, kým vyschne. V neposlednom rade treba ešte spomenúť, že hlbokú a dlhé roky zaschnutú špinu už takto nevyčistíte a budete musieť tepovať.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 18 obrázkov