V Bratislave priemerne vykradnú 10 - 12 áut denne!
Páchatelia zvyčajne z auta odcudzia všetko, čo sa dá. Počnúc autorádiami, cez osobné veci, ktoré vodič alebo posádka nechá len tak pohodené v aute. Táto trestná činnosť je stále mimoriadne rozšírená. Prečo? Lebo veci z tejto trestnej činnosti idú ľahko na odbyt, hoci len za pár drobných. Niektorým skupinám zlodejov práve tých pár drobných pomáha prežiť z jedného dňa na druhý.
Veľa ľudí si myslí, že sa kradne v noci. Omyl je pravdou. Veľké množstvo krádeží sa odohráva aj za bieleho dňa. Veľa svedkov to vďaka ľahostajnosti alebo v obave na políciu ani len nenahlási. Preto si musíte často pomôcť sami a nepútať pozornosť zlodejov.
Čo priláka zlodejov?
- draho pôsobiace autorádio;
- kufrík, kabelka, batoh, telefón, peňaženka, bunda, kabát... pohodené v aute;
- otvorené okno, otvorené strešné okno (hoci len vyklopené!), neuzamknuté auto;
- tmavé neosvetlené miesto, kde vaše auto parkuje.
Ako znížiť riziko krádeže?
Hoci aj pri krátkom opustení auta, nikdy v ňom nenechávajte vyššie spomenuté predmety, ktoré hneď udrú do očí. Z auta si nezabudnite zobrať aj osobné doklady, resp. doklady od auta. Ku mnohým krádežiam dochádza na čerpacích staniciach, kde dokonca vyčíňajú gangy zlodejov. Uzamykajte auto aj tam! Najmä na veľkých a rušných benzínkach.
V odkladacích priestoroch nenechávajte nič cenné. Auto vždy riadne uzamknite a zavrite všetky okná. Ak už musíte niečo v aute nechať, odložte to tak, aby to nebolo vidno. Spravte to ešte mimo miesta, kde zastavíte a plánujete auto nechať dlhšie bez dohľadu. Nikdy neviete, kto vás sleduje. V noci si snažte vybrať osvetlené miesta, aj keď výnimočne platí pravidlo, že pod lampou je najväčšia tma.
Ak zistíte, že vaše auto bolo vykradnuté, hneď volajte číslo 158.
Zapamätajte si:
- zlodejovi stačí na vykradnutie auta menej než 5 minút, odkedy auto opustíte. Dokáže preňúrať takmer všetko;
- ak v aute nechávate na očiach cenné veci, dávate zlodejovi príležitosť kradnúť;
- okrem škody, ktorá vám vznikne, budete musieť často platiť aj za nové sklo, zámky, či za iné poškodenie. Prevencia nestojí nič, iba pár sekúnd vášho času.
Čo ešte môžete urobiť?
- aj keď parkujete v dvore rodinného domu, auto nenechávajte otvorené, či odomknuté;
- elektronika, či už mobil, alebo autorádio, má zvyčajne výrobné číslo. To si nechajte uchované. V prípade že páchateľa chytia, uľahčí to identifikáciu odcudzených predmetov;
- dajte prednosť kúpe rádia s odnímateľným panelom. Tie však z trhu pomaly, ale isto miznú;
-
veľmi dobrou prevenciou je aj nalepenie certifikovaných tmavých fólií na zasklenie auta, s výnimkou čelného skla a bočných predných skiel;
-
zároveň mnoho zlodejov odstraší aj dobre fungujúci autoalarm.
Čo robiť s vykradnutým autom?
- nikdy si do auta nesadajte a nezisťujte, čo vám zmizlo! Môžete zničiť rôzne stopy, ktoré páchateľ v aute zanechal;
- ihneď zavolajte linku 158 a riaďte sa pokynmi a odporúčaniami operátora.
Aj vy môžete pomôcť... ihneď volajte 158!
- ak sa neznáme alebo zamaskované osoby pohybujú po parkoviskách v okolí odstavených áut a ich správanie sa vám zdá podozrivé;
- ak niekto nápadne uteká od zaparkovaných vozidiel;
- ak vidíte podozrivé auto pohybujúce sa v noci po parkovisku bezcieľne a so zhasnutými svetlami;
- jedným so spôsobov vniknutia do auta je rozbitie skla. Ak to začujete, hneď informujte políciu;
- páchatelia sa často pohybujú na autách. Všimnite si typ, farbu, evidenčné číslo a ak je to možné aj posádku (počet, pohlavie, vek, farbu vlasov a i.)
Záver
Z áut sa kradne všetko. Ničím výnimočným nie je ani vykradnutie auta kvôli náhradným dielom, napr. airbagy. A nekradne sa len zvnútra auta. Často miznú predné svetlá, blatníky, katalyzátory, DPF filtre, kolesá atď...
Rovnako, ako pri poskytovaní prvej pomoci pri nehode, je popri strachu problém aj ľudská ľahostajnosť. Mnoho ľudí si povie, veď to nie je moje, tak na čo si robiť problémy. Nikdy ale neviete, kedy sa niečo podobné stane aj vám a vtedy budete ďakovať za každú jednu radu, pomoc či informáciu.
Zdroj: KR PZ Bratislava