Pre jazdcov-pretekárov by malo byť dopĺňanie kolagénu samozrejmosťou. Pre mladých do 30 rokov preventívne, pre starších už pre reálnu potrebu chradnutia kĺbov.
Motokáry dávajú kĺbom zabrať azda najviac
Slovensko za uplynulé desaťročie zažilo doslova obrodu tratí. Mám na mysli najmä halové a vonkajšie motokárové dráhy. Vzniklo ich naozaj veľa a väčšina z nich sa na nezáujem sťažovať nemôže. Vznikli viaceré série, ľudia jazdia nad rámec voľnej zábavy, to znamená, že viac či menej seriózne trénujú, pilujú techniku, chcú sa zlepšiť aj bez potreby pretekať. A špeciálne na motokárach, ktoré pruženie de facto nemajú (pružia len pneumatiky a rám) dávajú kĺbom jazdca mimoriadne zabrať. Nehovorím len o chrbtici, ale aj o kolenách, členkoch a ďalších...
Kolagén a muži
Kolagén na mužov pôsobí rovnako ako na ženy, preto ho môžu bez obáv užívať aj páni, ktorým záleží na zdraví a výzore.
Kolagén:
* pomáha pri podpore zdravia kostí a kĺbov,
* pri obnove svalov a pri zachovaní svalovej hmoty,
* podporuje trávenie a pomáha zachovávať zdravie srdca,
* je nápomocný pri zlepšovaní činnosti metabolizmu.
Pri aktívnych športovcoch je potrebné podotknúť, že pri zvýšenej aktivite je obzvlášť potrebné vsadiť na účinky kolagénu a do organizmu ho dopĺňať pravidelne. Pri vyššej fyzickej aktivite sú totižto najviac namáhané kĺby, ktoré trpia, čo sa môže podpísať pod ich bolesť.
„O kĺby sa treba starať celý život. Súvisí to so štruktúrami, ktoré tieto kĺby tvoria – kosti, väzy, svaly a kĺbové puzdra. A práve kolagén je hlavnou súčasťou kĺbových štruktúr.“ Odporúčania mužov, ktorí kolagén užívajú sú aj v tomto prípade viac ako len priaznivé. Jozef Lohyňa (slovenský olympijský víťaz v zápasení) užíva Inca Collagen už dlhodobo. Ondřej Ježek – motocyklový pretekár dlhé roky trpel bolesťami kolien, čo pri tomto druhu športu úplne bežné. Jeho bolesti zmiernil 100 % morský kolagén. Môže byť podobné aj pri jazdcoch, pilotoch. Pozrite si ohlasy prevažne aktívnych športovcov.
Kolagén je bielkovina, ktorú si telo síce dokáže produkovať, no s vekom jeho produkcia postupne klesá. Nedostatok kolagénu môže následne súvisieť s rozvojom viacerých ťažkostí, vrátane zhoršeného hojenia zlomenín či bolestí kĺbov a podobne.
Kolagén predstavuje bielkovinu, ktorá má približne 20 druhov aminokyselín. Až 10 % z celkovej hmotnosti človeka pripadá práve kolagénu. Zároveň tvorí viac ako 70 % tkaniva pokožky. Jeho kľúčovou úlohou je udržiavanie pevnosti spojivových tkanív, čím zabezpečuje ich odolnosť a správnu funkciu. V určitom množstve je prítomný v chrupavkách, kostiach, šľachách, zuboch, stenách ciev či dokonca v rohovke. Je zrejmé, že naše telo potrebuje dostatok kolagénu, v opačnom prípade sa môže deficit prejaviť v podobe rozličných kozmetických či zdravotných problémov.
„Telu dodaný kolagén podporuje výživu kostí a chrupaviek, pomáha hojiť drobné poranenia, zvyšuje pevnosť svalov, šliach, väzív i kože,“ vysvetľuje doktor Čarvaš. Na trhu je dostupné obrovské množstvo rozličných kolagénových doplnkov stravy. Dôležité je pritom rozoznávať i pôvod kolagénu. Dostupný je hovädzí, bravčový i rybí kolagén, často nazývaný tiež morský. Práve posledný z trojice menovaných je považovaný za ten najlepší, pričom je veľmi podobný ľudskému kolagénu.
Spoľahnite sa na overený produkt
Inca Collagen je overený produkt. Užívam ho už niekoľko mesiacov. Ide o morský bioaktívny hydrolyzovaný kolagén, ktorý v zložení neskrýva žiadne nadbytočné prísady. Napĺňa teda dôležité kritériá, ktoré by mal kvalitný kolagénový výživový doplnok bezpodmienečne spĺňať.
Výživový doplnok Inca Collagen poskytuje v jednej dávke až 3000 mg hydrolyzovaného kolagénu, pričom v zložení sa nachádzajú kolagény typov I, II aj III. Práve prvý z trojice je najrozšírenejší (tvorí až 90 % kolagénu v tele človeka) a nachádza sa v koži, kostiach i šľachách. Tento typ navyše dokáže stimulovať produkciu vlastného kolagénu v našom tele. Inca Collagen vplýva na bunkovú obnovu i regeneráciu kolagénových vlákien, vyživuje pokožku a priaznivo pôsobí aj na pohybový aparát.
Čo je to kolagén: https://www.incacollagen.sk/ucinky/