aditiva automobilovych olejov nefunguju a nedavaju zmysel

Vraj na každej kvapke záleží - doslova. Preto je to drahé a vzácne a vôbec... 

Motorové oleje TITAN CFE a TITAN Renep naozaj v ponuke sú a patria do tzv. čierneho radu olejov. Obsahujú prísady známe ako MOS2, ktoré v medzných podmienkach mazania znižujú opotrebenie. Aj keď sa to na pohľad nezdá, tvrdenia špecialistu p. Ing Broža si neodporujú. Kľúčovým v tomto prípade totiž je, že je hotový, presne a precízne namiešaný produkt. Jeho receptúra je dielom dlhých testov a ladenia. To je kľúčový rozdiel k dodatočným prísadám prevodového oleja. Tvorcovia špeciálnych prísad a aditív nemôžu garantovať, že ich primiešaním do vášho oleja nedôjde k narušeniu jeho kvalít a vlastností. V prípade poruchy a reklamácie stroja (akéhokoľvek, nie len auta), ak by výrobca oleja zistil v oleji príady, nárok na náhradu škody neuzná. Čo myslíte, že majiteľovi stroja ostane? Obrátiť sa ešte na dodávateľa prísady. Asi netreba 2x hádať, ako by táto komunikácia prebiehala a kam by viedla...

Fuchs Oil za oleje CFE a Renep plne ručí. No pozrime sa na vec aj z technického hľadiska. Na svete nie je veľa firiem, ktoré plnohodnotne zvládli technológiu spracovania pevných mazív - MoS2 a grafitu tak, aby bolo možné použiť ich v olejoch ako prísady. Ide aj o to, že surovina v požadovanej čistote je k dispozícii v jedinom nálezisku na celom svete. Patentovaný spôsob jej spracovania umožňuje dosiahnuť extrémne jemnú veľkosti častí pevného maziva a špeciálne zloženie disperzných aditív umožňuje čiastočkám, aby boli v oleji neustále v stave levitácie, aby nikdy nesedimentovali a prechádzali všetkými drobnými otvormi a bežnými filtrami. No rovnako ako všetko neobvyklé, aj čierne oleje Fuchs rozdeľujú klientov aj verejnosť (aj odbornú) na dva tábory - nadšených propagátorov a zarytých odporcov. Skúsenosti viacerých zákazníkov však hovoria jasne v prospech týchto špeciálnych olejov.

aditiva automobilovych olejov nefunguju a nedavaju zmysel

Vyrába niektorá svetovo známa spoločnosť dodatočné aditíva?


Keby boli prídavné aditíva vhodné a také skvelé, vyrábali by ich predsa samotné renomované olejárske značky. Nie! Žiadna renomovaná firma, či už v Európe, USA, Ázii či Austrálii, aditíva pre automobilové oleje nevyrába a nedodáva. Niektoré prísady sa dodávajú pre potreby priemyslu, pre zlepšenie výkonnosti tváriacich mazív pri náročných operáciách. No žiadne nie sú určené pre automobily. To je aj nepriama odpoveď ich zmyslu. Keby len jediná prísada naozaj prinášala deklarovaný účinok pre mazanie motorov, či prevodoviek, najväčšími zákazníkmi týchto firiem by predsa boli samotné olejárske značky z celého sveta. Aditíva by kupovali v sudoch, možno kontajneroch a robili by týmto firmám významné obchody a tržby.

Prečo výrobcovia týchto "kúzelných elixírov" (vždy drobné firmy, nezriedka aj jednočlenné) predávajú prísady priamo motoristom, aby si doma v garáži vylepšovali olej v motore? Prečo ich predávajú v drobných nádobkách s drahými etiketami, platia drahú reklamu a výroby spotov pre teleshoping a podobne?

Jednoduché! Lebo pomocou jarmočných trikov musia laickú verejnosť presvedčiť, aby si to kúpili,  že je to mimoriadne špeciálna látka. Je nutné, aby mala aj mimoriadne špeciálnu cenu (vysokú, samozrejme). Často sa odvolávajú na testovania "renomovaných" inštitúcií, ktoré sú bez výnimky veľmi vzdialené až exotické. Nezriedka sú z USA, nikdy ste o nich nepočuli, nedajú sa nájsť a nie je možné nikoho v nich kontaktovať. Veľmi obľúbené je aj argumentovanie používaním týchto prísad v ozbrojených zložkách (US Army, US Marines). Princíp je jednoduchý. Kto z bežných ľudí môže a dokáže overiť pravdivosť týchto tvrdení? Či škola vôbec existuje? Či existuje profesor, ktorý certifikát vystavil, alebo či armáda naozaj tento produkt používa? Nikto! A práve obyčajným ľuďom sa tieto nezmysly ponúkajú a predávajú výhradne. No vy, už aspoň v tomto smere, po prečítaní oboch dielov - Majú dodatočné aditíva olejov význam? - celkom obyčajní nebudete, však? :)