Pred rokom 2000 sme smútili, ako žalostne málo filmov vzniká pre automobilových fanúšikov. V porovnaní s raketami a inými vesmírnymi vozidlami, ponorkami či lietadlami ostávali autá akosi nepochopiteľne na pokraji záujmu. Pritom nás je ďaleko najviac a pre dobre urobený automobilový film dokážeme byť mimoriadne zaujímavou cieľovou skupinou. Karta sa však obrátila. Ostatné desaťročie vzniklo množstvo titulov, kde hrajú autá hlavnú, alebo takmer hlavnú rolu. Teraz je tu problém číslo 2. Väčšina z nich nestojí ani za druhé pozretie, nie to ešte vášnivé debaty, sny či inšpiráciu...
Drvivá väčšina hypercars vo filme skončí na šrot. Asi tak to konzumenti chcú...
Film Need For Speed patrí presne do tejto skupiny. Hviezdne automobilové obsadenie neoslavuje. Naopak, dokonca ho až šokujúco ignoruje. Pritom sa doň podarilo obsadiť viaceré najzbožňovanejšie autá sveta. Okrem hlavnej hviezdy Fordu Mustang Shelby obsadili 3x Koenigsegg Agera R, Bugati Veyron Gran Sport, McLaren P1, Lambo SestoElemento a Saleen S7. Okrem celkom realistickej naháňačky na serpentínach v horách a postupnom likvidovaní božskej mašinérie nič viac. Žiadna zaujímavá debata o tom, čo pred vami stojí na asfalte a čo každé dokáže. Žiadne podrobnejšie či detailnejšie zábery na techniku, či interiér týchto mašín. Ich deficit neospravedlní ani fakt, že v drvivej väčšine scén sú veľmi biedne repliky týchto skvostov. Na zaplakanie sú aj herecké výkony, ktoré sú v mnohých scénach tak nepresvedčivé, že rovnako zle by to za desatinové honoráre zahrali ktorýkoľvek komparzisti. Tie však asi nadväzujú na plytký príbeh, ktorého hlavným motívom je krivda, podraz, smrť a pomsta.
V 2/3 filmu som úpenlivo čakal, kedy bude koniec. Asi som divný...
Ak si užívate automobilové naháňačky, nech sa páči. NFS nebude najhoršia voľba. Filmári často krát ťažko hľadajú čiaru medzi zábavou a urážaním intelektu diváka. Tu sa im až na pár scén podarilo udržať hollywoodsky prístup na uzde. Očakával som nereálnejšie kúsky s autami na ceste i vo vzduchu. NFS je väčšinou kolesami na zemi. Iste, väčšina ľudí asi chce v krátkej a rýchlej zábave vo filme vidieť veci, ktoré v skutočnosti reálne nie sú. To sa netýka len automobilových naháňačiek. NFS však neprináša žiadnu pridanú hodnotu a o pár týždňov ani nebudeme vedieť, že existuje a že sme ho videli. Ak si teda chcete vypláchnuť hlavu od denných problémov, nedbám.
Pri odchode z kina si však dávajte veľký pozor na seba aj svoje auto. Každý tretí účastník premietania opustí sálu s neskrotnou túžbou svojej zdochline ukrutne nakladať. Čím menší motor, tým väčší plyn a snaha o gumovanie hneď po naštartovaní. Veď to poznáte, NFS nebude zďaleka prvý automobilový film, ktorý mentálne slabších jedincov nabudí predvádzať sa. Výsledkom je skôr verejné pohoršenie, v horšom prípade ohrozenie, za ktoré zasluhujú dostať po hlave, alebo šťavnatú pokutu za rýchlosť a nebezpečnú jazdu...
Z pohľadu počítačového hráča tejto hry film očakávania spĺňa. Z pohľadu fanúšika filmov a aspoň základnej kultúrnej úrovne je to presne naopak. Za plusy považujem výborné zábery na krásne autá, ako vystrihnuté z hry, niektoré kaskadérske kúsky boli naozaj dobre zvládnuté a zbytočne neprehnané a vynikajúci je aj zvukový sprievod k daným autám, ktorý v mnohých filmoch tochto žánru chýba, alebo nesedí. Za negatívna považujem slabú dejovú líniu podobnú slovenskej večernej inscenácii. Každý z hercov z tohto filmu má tento rok veľkú šancu získať zlatú malinu za svoj výkon.