Londýnskeho gentlemana spoznáte podľa vypnutého motora počas čakania na zelenú.
Kam tento svet speje? Ak v Londýne na semafore zabudnete vypnúť motor, polícia Vám môže napariť pokutu až 80 libier. Vypínanie motorov všade kde to len ide je súčasťou boja za čistejšie ovzdušie, ktorý začal primátor Borris Johnson.
Za pravdu mu dáva aj spoločnosť Energy Saving Trust. Tá tvrdí, že vypínaním motorov v Londýne dokážu motoristi znížiť produkciu CO2 o 100 miliónov kilogramov ročne. EST tvrdí, že vypnutie motora na minútu je úspornejšie, ako nechať motor túto dobu bežať na voľnobehu.
Ak budú všetci dodržiavať nové pravidlo, Londýn bude mestom štartovania. A štartovať budú všetci, nielen tí čo majú systém štart/stop.
Londýn chce z centra mesta za každú cenu odstrániť znečistený vzduch.
Londýnska radnica dokonca zaviedla pokuty za zbytočne naštartovaný motor. Ťažko si predstaviť posudzovanie tohto priestupku. Pretože posúdiť, kedy je motor naštartovaný zbytočne je poriadne subjektívna záležitosť.
Toto opatrenie prichádza v inom čase, akoby malo. Dnes je väčšina áut vybavená systémom štart/stop, ktorý motor jednoducho pri zastavení a splnení ďalších podmienok vypne. Aj to nie vždy. Motor s týmto systémom ostáva bežať ak ho napríklad potrebuje klimatizácie alebo kúrenie. Autá s týmto systémom sú viac menej pripravené na to, že budú štartovať častejšie ako ich predchodcovia. Londýnsky šéfovia asi nemyslia na to, čo môže časté štartovanie spôsobiť starším autám bez novej technológie. Jednoducho je rozdiel či vaše auto naštartuje 3 krát do dňa alebo 30 krát.
Zdroj: telegraph.co.uk