Systém Quattro je pre Audi veľmi významný. Na ňom si viacmenej postavili imidž značky. Dnes ponúka pohon štyroch kolies naprieč celým typovým radom. Experimentovať s ním začali v rokoch 1976-77, kedy na testovacej trati vo Švédsku pohon 4x4 deklasoval iné, výkonnejšie prototypy s predným pohonom. O pár týždňov neskôr začal malý tím, vedený istým Dr. Ferninandom Piechom, vyvíjať quattro pre sériové autá.
Debut pohonu sa udial v roku 1980 v Ženeve, kde ho Audi prezentovalo v športovom kupé s výkonom 147 kW (200 k). Práve pre športové autá je pohon quattro podľa Audi najvhodnejší. Sami boli prekvapení úspechom, namiesto plánovanej malosériovej výroby sa produkcia rovnakého modelu nezastavila až do roku 1991. V roku 1984 do výroby pridali model urQuattro, teda kratší agilnejší model s výkonom 225 kW (306 k). V roku 1986 nahradili diferenciál s manuálnou uzávierkou prvou generáciou diferenciálu Torsen, vďaka čomu výkon mohol byť plynule rozdeľovaný medzi nápravy. Ďaľší veľký krok prišiel v roku 2005, kedy výkon dokázali rozdeliť asimetricky medzi kolesá nápravy.
Audi S1 rally Group B
Medzitým v motoršporte Audi valcovalo s quattrom kade koho. V 1981 Hannu Mikkola vyhral prvých šesť etáp Rally Monte Carlo a súperi ostali stáť s otvorenými ústami. Podľa nich "ťažký a nemotorný pohon" deklasoval všetkých s rozdielom triedy. V roku 1984 vyhrali titul Majstra sveta tímov a Stig Blomqvist medzi jazdcami. V 1987 Walter Rohl pokoril Pikes Peak na prepracovanej S1 s výkonom okolo 600 koní. Posledné roky sa Audi sústredí na domácu súťaž DTM a vytrvalostné preteky Le Mans. A nemôžeme povedať, že by sa im nedarilo...
Dnes ponúka Audi systém pohonu oboch náprav vo všetkých svojich typoch. Rozbeh a nástup sériovej podoby pohonu 4x4 bol celkom opatrný. No verejnosti nervalo dlho kým si uvedomila prednosti a výhody systému quattro. Pohon oboch náprav dovtedy predstavoval veľmi ťažké a mohutné prenosové ústrojenstvo, dva hnacie hriadele (pre každú nápravu jeden), Quattro Coupé bolo veľmi dobre ovládateľné auto s hnacím agregátom prakticky bez vnútorného pnutia, ľahký, kompaktný a efektívny. Veľmi rýchlo sa ukázalo, že systém prináša veľké výhody nie len mimo pevného povrchu, ale práve v športových autách. Hlavne vďaka samozávernému medzinápravovému diferenciálu, ktorý posiela 40% sily motora na predné a 60% na zadné kolesá v normálnych podmienkach. V prípade prudkej zmeny je systém schopný poslať väčšinu sily motora na nápravu s lepšou trakciou. Súčasné športové modely využívajú aj prednosti torque vectoring diff známy ako Auti Sport Differential pre ešte lepšie jazdné vlastnosti v zákrutách.
Historickým 5. milióntym kúskom je Audi A6 allroad 3.0 TDi quattro
Úspech quattro je ohromný. V roku 2012 predstavoval až 43% produkcie Audi.
Pozrite si dnes už legendárne reklamy na tému Audi quattro. Prvá z nich, s červeným Audi 100CS, je prvou TV reklamou z roku 1986, ktorá sériu kvalitných reklám quattro odpálila. Pod ňou je novšia verzia rovnakej reklamy pri príležitosti 25. výročia quattro z roku 2005.
Otázne je, či do tohto výpočtu rátajú aj typy s priečne montovanými motormi A3, S3 a TT, ktoré fičia na elektronicky ovládanom systéme Haldex a v zásade sú to predokolky s pripojiteľným pohonom zadných kolies, aj keď sú označované štítkami quattro, ktorý predstavuje permanentný pohon oboch náprav. Ale predpokladám, že áno, zarátali :)