Lexus UX musíte najskôr pochopiť, pokúsiť sa naň pozrieť optikou typického klienta značky Lexus a objaviť čaro jeho výnimočnej osobnosti. Pohľadom racionálne uvažujúceho zákazníka totiž vyzerá ako úplný nezmysel. Malý mestský crossover bez kufra, s podivnými tvarmi, malou kabínou a cenovkou 55 900 eur. Skrátka nič, z čoho by ste omdlievali a ťahali z účtu 60 000 eur. Potom som ho však porovnal so zvyškom modelového portfólia Lexusu a razom mi začal dávať zmysel. V testovanej výbave F Sport Top je to síce stále poriadne drahý „šperk“, ale pre dobre situovaných lovcov výnimočnosti by mohol znamenať zásah do čierneho.
Iný ako ostatní
V prvom rade si treba uvedomiť, že Lexus UX si kupuje ten, kto sa chce odlíšiť. Bez ohľadu na všetky tie marketingové nezmysly plné "kvetnatých" výrokov o dizajne, na tom naozaj niečo je. Ak ste pri peniazoch a akosi vám nesedí armáda nemeckých prémiových crossoverov, je to práve náruč Lexusu, ktorá vám vychádza v ústrety. Hoci je UX najmenším crossoverom v ponuke Lexusu, nesie všetky dizajnové rysy typické pre väčšie modely značky. Ani v UX tak nebudete vyzerať ako chudák, ktorý nemal na väčšie NX. A to je dobre. Dĺžke 4,5 m dizajnéri prispôsobili aj výšku a šírku auta, takže je proporčne vyvážené a vďaka širokému postoju vyzerá príjemne dynamicky. Evidentne sa konštruktérom zadarilo aj pri aerodynamike (koeficient aerodynamického odporu je 0,33), v aute je totiž aj na diaľnici ticho a zvýšenú hlučnosť som nezaznamenal ani od vonkajších spätných zrkadiel, či podbehov kolies (častá slabina kórejských a japonských áut). Z pohľadu aerodynamiky sú zaujímavé aj niektoré detaily. Prúdenie vzduchu usmerňujú dokonca aj zadné svetlá spojené červeným LED pásom zostrojeným zo 120 svietiacich diód. Lexus UX je skrátka pekná moderná hračka, ktorou v premávke zaujmete.
Lexus UX dokážete okamžite zaradiť do rodiny Lexusov. Dizajn UX však nie je nič pre slabé povahy a konzervatívnych zákazníkov. Aerodynamika je dobrá, počas jazdy je v ňom skutočne ticho.
K usmerňovaniu vzduchu za autom slúžia aj špeciálne tvarované zadné svetlomety. Dôraz na detail je tu zrejmý.
Nič pre klaustrofobikov
Podľa oficiálnej správy z Lexusu je UX autom, do ktorého sa nastupuje lepšie ako do klasického hatchbacku, sedíte v ňom nízko ako v športovom kompakte a jazdnými vlastnosťami prekoná všetko v triede kompaktných crossoverov. Znie to ako rozprávka, že? Lenže ono to Lexusu naozaj vyšlo. Fakt sa do jeho sedadiel nastupuje príjemne, sú kúsok od podlahy, takže si v ňom naozaj pripadáte ako v nižšom aute a keď trochu predbehnem, cesty sa drží ako pribitý. Ako to však v živote chodí, nič nie je bez chyby. Predné sedadlá sú pohodlné a dobre tvarované, dokonca ani s ponukou miesta vpredu to nie je zlé, spona predného bezpečnostného pásu je však v príliš úzkej medzere medzi B-stĺpikom a širokým operadlom vodiča a z úzkeho priestoru som ju zakaždým lovil dlhšie, než by mi bolo príjemné. Detail, ale mimoriadne otravný. Áno, stačilo si posunúť predné sedadlo viac dozadu, lenže to by si za mňa už naozaj nikto nesadol (najmä ak som využíval funkciu automatického odsunutia predného sedadla po vypnutí zapaľovania). Vzadu to s miestom nie je žiadna hitparáda. Vysoké boky a úzke bočné okná zhoršujú výhľad a na kolená a hlavu je tu pre ľudí vyšších ako 180 cm už trochu pritesno. UX je skrátka kráľovsky štedré k posádke vpredu, no vzadu je to už trochu o kompromisoch.
A teraz k veci, o ktorej by Lexus asi najradšej mlčal. Kufor. Rozmýšľam, ako to napísať nejako korektne... Je totiž malý. Zúfalo malý. Jasné, Lexus môže operovať s tým, že v aute ako toto nejazdíte na dovolenky ani nesťahujete nábytky, lenže tu je to malé snáď ešte aj na poriadny nákup. Už udávaný objem 283 l hovorí sám za seba, realita je potom ešte skromnejšia. Pod vysokú podlahu sa totiž musí vojsť elektronika hybridného pohonu, klasický akumulátor, hnací elektromotor zadných kolies + trakčný akumulátor a všetka povinná výbava. Výsledok vidíte na fotografiách. Kufor je plytký a žiadny ospravedlňujúci argument tu neobstojí.
Kufor auta je malý, pod jeho podlahu sa musí zmestiť aj klasický akumulátor s kapacitou 45 Ah, trakčný akumulátor, riadiaca elektronika, výbava a prakticky aj zadný elektromotor.
Ach ten bláznivo neintuitívny infotaiment
Palubná doska UX sa mi páči. Má trochu komplikované tvary, ale dávajú zmysel, vytvárajú správnu futuristickú atmosféru a v kombinácii s kvalitnými materiálmi robia v Lexuse UX naozaj útulnú atmosféru. Pozrite na tie sedadlá, jedna báseň. Aj dobre vyzerajú, aj sa v nich dobre sedí. A krásne to tu vonia. V tomto je Lexus na špici. Tradične slabý je však v intuitívnosti ovládania infotainmentu. Proste Japonec ako vyšitý. Ovládanie menu pomocou dotykovej plochy na stredovom tuneli funguje v laboratóriu výborne, ale na našich rozbitých cestách už menej. Menu je neprehľadne usporiadané a poskytované údaje nejako nezodpovedajú tomu, na čo je bežný Európan zvyknutý. Asi by to chcelo stráviť za volantom UX viac času a človek by sa na to pozeral inak, každopádne Toyoty a Lexusy posledného obdobia sú v tomto zložitosť sama o sebe. Vraj sa však blýska na lepšie a časy a Lexus svoj postoj aj v tejto oblasti čoskoro upraví. Dúfajme.
Dotyková plôška na ovládanie infotainmentu vyžaduje zvyk. Počas jazdy je jej ovládanie občas problém.
V športovom režime sa zmení aj grafika stredového ukazovateľa. Biela stupnica sa s rastúcimi otáčkami mení na oranžovú. Efektné divadlo a kmitanie ručičky otáčkomera však nezodpovedajú syntetickému zvuku motora.
Neuveriteľné ticho, ale s jednou výhradou
Kabína UX je odhlučnená priam ukážkovo. Pevný skelet, hrubé sklá, masívne tesnenia okolo dverí a výborne odhlučnený motor aj podvozok robia počas jazdy svoje. A ak by niečo do kabíny predsa len preniklo, systém aktívneho potláčania hluku to rýchlo podchytí. Ide o to, že audiosystém prostredníctvom akustických protivĺn vypúšťaných z reproduktorov „likviduje“ hluk vznikajúci počas jazdy. Má to len jednu chybu, jeho súčasťou je totiž aj nepríjemný syntetický zvuk športového režimu. V ňom sa tichý Lexus zmení na auto s neidentifikovateľným vysokofrekvenčným jačaním vypúšťaným z reproduktorov, čo pôsobí smiešne. Najmä v kombinácii s hybridným pohonom a e-CVT prevodovkou. UX 250h AWD je predovšetkým plynulým a úsporným autom s nádychom luxusu, nasilu z neho robiť „syntetický“ superšport je skrátka neprirodzené. Ak systém aktívneho potláčania hluku vypnete, športový zvuk zmizne, ale zároveň sa jazda (najmä) na zadných sedadlách stane mierne hlučnejšou (systém prestane vytvárať akustické protivlny).
Jazdí ako Boh, len by to chcelo iný pohon
Lexus UX postavili na novej podvozkovej platforme GA-C, teda na rovnakých základoch, ako stojí aj RAV4. Použitie platformy a jej sofistikované označenie môže byť zákazníkom v podstate ukradnuté, v tom sa vyžívajú skôr marketingové oddelenia automobiliek, pravdou však je, že GA-C stojí za vysokou pevnosťou skeletu UX a tá by už posádke rozhodne ukradnutá byť nemala. Práve pevnosť tohto auta považujem za fenomenálnu. A nejde ani tak o absenciu vŕzgania drahých plastov a kvalitných kožených povrchov (práve tie majú paradoxne väčšie sklony k pazvukom ako niektoré kvalitné plasty), ale o veľmi schopný podvozok využívajúci tvrdé tlmiče. Tie sa totiž môžu naplno oprieť do pevnej karosérie, ktorá nepovolí a donúti ich k práci. Pri pomalej jazde tak UX trochu nadskakuje, no ak zrýchlite a rozhýbete tlmiče, predvádza úžasnú priľnavosť a skvelé držanie stopy aj na rozbitých cestách. Klobúk dole pred konštruktérmi. Škoda len, že skutočný športový charakter podvozku sa akosi bije s „luxusnou a ekologickou“ filozofiou celého modelového radu UX.
Otto, či Atkinson?
Na pohon verzie UX 250h slúži atmosférický benzínový dvojliter M20A-FXS (vŕtanie a zdvih 80,5 x 97,6 mm) s výkonom 112 kW (152 k) a elektromotor s výkonom 80 kW (109 k) a krútiacim momentom 202 Nm. V prípade verzie AWD však dostanete k zadnej náprave ešte tretí elektromotor s výkonom 5,3 kW (7,2 k) a krútiacim momentom 55 Nm. Ten sa stará o pohon zadných kolies, z čoho musí byť každému jasné, že „štvorkolka“ v tomto prípade naozaj slúži skôr na vylepšenie trakcie pri rozjazde a pomalej jazde na klzkom povrchu. Ako však ukázal aj náš test inteligencie pohonu 4x4, v Lexuse UX funguje bez pripomienok (video pripravíme čoskoro).
Hybridný pohon má výkonu dosť (130 kW/177 k), jeho reakcie však riedi e-CVT prevodovka.
Výsledný výstupný výkon hybridného pohonu 130 kW (177 k) napovedá, že si relatívne hravo poradí aj s 1,7 t ťažkým UX 250h AWD. Z pohľadu objektívnej dynamiky mu naozaj niet čo vytknúť, stačí pohon prepnúť do režimu Sport, reakcie na plynový pedál sa priostria a aj pri pružných zrýchleniach z vyšších rýchlostí (napr. pri predchádzaní na diaľnici) predvedie uspokojivú silu. Za žiadnych okolností ho však nepovažujte za športový crossover. Pokyny vodiča tu vždy riedi elektronický „mozog“ hybridného systému, takže odozva na plyn občas pôsobí ako naťahovanie gumy z teplákov a citlivá hra s trakciou pomocou dávkovania plynu je nemožná. Lenže na to Lexus UX postavený nie je, takže ak sa vrátime na začiatok, svoju úlohu robí dobre.
Celkom slušne sa UX 250h AWD predviedol v oblasti spotreby. Na testovacom okruhu si vzal 5,9 l/100 km (časť spotrebovanej energie „ukladá“ do trakčného nikel-metalhydridového akumulátora s kapacitou 6,5 Ah), ustálené tempo 110 km/h znamenalo približne 5,7 l/100 km a zrýchlenie na 130 km/h spotrebu zodvihlo o ďalší liter. Na úseku z Banskej Bystrice do Revúcej (85 km) si pri plnom obsadení štvoricou dospelých ľudí vzal 5,6 l/100 km. Tu sa ukazuje, že kým na UX netlačíte, jeho spaľovací motor pracuje v úspornom Atkinsonovom cykle (časť čerstvej zmesi vytlačí späť do sania), ak mu však plynom kopnete do slabín, prepne sa na normálny Ottov cyklus (uprednostní výkon pred efektivitou) a tam, kde defenzívne jazdí za 6 litrov, si pokojne vezme o dva litre viac. Tomu však zodpovedá aj podstatne lepšia dynamika.
Na pohon zadnej nápravy tu slúži výhradne malý elektromotor s krútiacim momentom 55 Nm.
Je dobrý, ale nie pre všetkých
Keď to celé zhrniem, z pohľadu technika a náročného zákazníka je Lexus UX 250h AWD dobrým autom. Stojí dosť, ale za vynaložené peniaze vám zaručí potrebnú pozornosť, odlíši vás od „plebsu“ v obyčajnejších autách a za každých okolností vás bude rozmaznávať luxusným a patrične exkluzívnym interiérom. Ak budete vzadu voziť len deti, alebo útlejšie kamarátky, v podstate vám nebude chýbať ani miesto vzadu. A kufor? Ten sa asi v tomto segmente naozaj nerieši, inak by v tomto Lexus prepadol. Podvozok je výborný, len škoda, že jeho charakter nekorešponduje s naladením pohonného mechanizmu. Kým motoricky je Lexus skôr tichým a duševne vyrovnaným autom, jeho podvozok je postavený na vyslovene dynamickú jazdu. Pri tej ekonomickej naopak trochu natriasa. Ale je vždy tichý a zásluhou adaptívnych tlmičov sa dá jeho športová charakteristika čiastočne utlmiť. Kombinácia tohto podvozku s konvenčným pohonom a manuálnou prevodovkou by bola excelentná. Áno, za 56 000 eur by sa určite dalo kúpiť aj niečo väčšie. Pohľad do našich tabuliek porovnania cien a výbav ukazuje, že Lexus UX je najdrahší v "základnej" konfigurácii (aj keď tu je vždy automaticky oveľa bohatší ako konkurenti). Následne sa však pri dobre vybavených konkurentoch jeho cena ešte viac vzdiali spomínaným nemeckým konkurentom. Až keď konkurentov doplníme o všetky potrebné prvky výbavy tak, ako ich mala naša testovaná verzia zistíme, že Lexus cenou až tak uletený nie je. Stále je síce najdrahší, no rozdiely v stovkách eur pri cene 56 tisíc myslím, cieľová skupina v konečnom dôsledku vôbec riešiť nebude.
PLUSY:
|
|
|
|
MÍNUSY:
|
Typ karosérie: | 5-dverový crossover |
---|---|
Trieda / kategória: | malý crossover |
Vonkajšie rozmery: | 4495 x 1840 x 1540 |
Druh pohonu: | hybridný |
Zdvihový objem (ccm): | 1987 |
Počet valcov / ventilov: | 4/16 |
Maximálny výkon (kW / ps): | 130/177 |
Maximálny krútiaci moment (Nm): | - |
Maximálna rýchlosť (km/h): | 177 |
Zrýchlenie 0 - 100 km/h (s): | 8,7 |
Spotreba mesto/mimo/mix (l/100 km): | 4,8 |
Prevodovka: | e-CVT |
Pohotovostná hmotnosť (kg): | 1661 |
Brzdy: | kotúčové ventilované/kotúčové |
Podvozok: | vzpery MacPherson, viacprvkové zavesenie |
Rozmery kolies: | 225/50 R 18 |
Rozchod (p/z), rázvor: | 1550/1550, |
Objem nádrže: | 2640 |
Objem kufra: | 283 |
Cena ( Euro ): | 55 900 |
|
|
||||
|
|
|
|||
|
|
|
|||
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
|||
|
|
|
|||
|
|
|
|||
|
|
|