Test: Volvo XC70 D5 AWD
Našim dnešným hosťom je aktuálna, už tretia generácia crossoveru XC70 od Volva (vyrába sa od roku 2007). Nie je to síce prvé auto tejto kategórie "off roadových kombíkov", avšak celkom isto najodlišnejšie. Ak ma pamäť neklame, tak ako prvé z crossover svorky prišlo v 1995-tom Subaru s modelom Outback, následne Volvo a až potom napríklad známe Audi Audi A6 allroad quattro. Celkovo vzaté, na svete nie je veľa automobiliek, ktoré by mali vo svojom portfóliu priameho konkurenta pre XC70. Nie, nerátame sem klasické kombíky s náhodnom na obe nápravy, ktoré sú podobné ako vajce vajcu svojim "dvojkolkovým" bratom z koncernu. Máme na mysli skôr auto, ktoré priamo kričí do sveta: "odveziem vás kamkoľvek a nevadí mi žiaden terén" a pritom ho môžete používať na denno denné dochádzanie do práce alebo na výlety do divadla. A to je pre majiteľov tohto švéda najdôležitejšie - mať univerzálne, bezpečné a pohodlné auto pre celú svoju rodinu. Ok, tak ešte pridáme aj trocha exhibicionistické...
Volvo XC70 D5 AWD je doma na každom povrchu.
Pozrite si priložené video a isto budete so mnou súhlasiť, že XC70 nie je ani bežné, klasické kombi, ale na druhej strane ani prerastené a nemotorné SUV. Čo sa sle možno na videu nezdá je fakt, že tento crossover je na dĺžku a šírku takmer rovnako veľký ako súčasné BMW X5 - a pritom tak ani omylom nepôsobí. Pre niekoho je aj veľmi doležitý fakt, že na rozdiel od nemeckej konkurencie je tento severan stále na našich cestách zriedkavým javom. A to je len ďalšie plus. A zmýliť si ho s niečim iným? Ako napríklad súrodenecké kombíky Audi A4 a A6? Nie, nehrozí, XC70 je veľmi svojské auto. Naštastie!
Názor na design konkrétneho auta je čisto subjektívna vec, a (možno) práve preto nebolo nikdy Volvo považované za idol automobilovej krásy. Poznávacím znakom ich kombíkov bol odjakživa "krabicoidný" design. Akoby nasilu uťaté zadky s kolmím zadným sklom sa síce postupne zaoblovali, avšak vždy to bolo len veľmi opatrne, teda skôr evolúcia pôvodného tvaru. Súčasná generácia kombíkov Volvo je už takmer bez zadnej kolmej časti, ale stále je tu patrný pozostatok predchodcov, napríklad známeho modelu 850. Vďaka tomuto tvaru zadnej časti je vnútorný priestor využitelný do posledného centimetra štvorcového. Veď kombi má byť predovšetkým o praktickom využití, nie? Ďalšia veľmi diskutovaná téma je prítomnosť nelakovaných exteriérových plastov po celom spodnom obvode XC70. Pre istú časť ľudí je to absolútne mínus, aj keď tu jednoznačne víťazí praktická stránka veci.
Tak ako bude Volvo XC70 pre niekoho dokonalé, tak bude pre niekoho úplne zbytočné. Ale ja osobne sa prikláňam k prvej možnosti!
Interiér bol vždy veľmi silnou stránkou značky Volvo a ani tu to nie je inak. Mňa osobne dostala predchádzajúca generácia S60/V70, ktorej masívny kokpit doslova obopínal vodiča a dodával mu absolútny pocit bezpečia. Súčasné duo S60/V70 (a vlastne každé moderné Volvo) už nepokračuje v tomto trende, ale prináša niečo nové - plávajúci ultratenký stredový panel, ktorý má jednu veľkú výhodu (a to by sa mohli vo VW učiť!): nijako neobmedzuje nohy (najmä kolená) posádky sediacej vpredu. Pretože nepoznám nič horšie, ako keď vám v pohodlnom posede prekáža práve nezmyselne masívna široká stredová konzola ktorá neprimerane zasahuje na obe strany. Načo to naťahovať do strán, keď sa dajú všetky ovládacie prvky auta napasovať na úzky stredný panel? V tomto skladám inžinierom z Volva poklonu!
Taktiež sedačky v autách tejto značky patrili a patria k tomu najlepšiemu na trhu, takže ma vôbec neprekvapil úžasne pohodlný posed na kožených kreslách. Športovo založený vodič by mohol namietať, že držanie tela nie je v nich práve najlepšie, ale to ani nebol cieľ. Kto hľadá komfort a relax za volantom, ten ho tu nájde, kto hľadá niečo iné, pre toho je tu V70 R. Rozloženie ovládacích prvkov je bezproblémové a aj pri prechode z inej značky sa tu veľmi rýchlo udomácnite. Kapitola sama o sebe je kvalita spracovania, výber materiálov či ich samotné zladenie do jedného celku: absolútne na jedničku. Len malá rada - dávať si volant či radiacu páku prevodovky (aj automatickej!) do bielej kože je nezmysel...
Všemožné odkladacie priestory sú na palube XC70 samozrejmosťou. Tak ako aj masívny takmer 600 litrový kufor, pod ktorým nájdete ďalšie a ďalšie priehradky na drobnejšie predmety. Samozrejme, systém 4x4 uberá na objeme kufra, ale to je daň za takéto riešenie. Vždy ma Volvo udivovalo tým, aké praktické riešenia dokázalo dostať aj do bežných áut. Predchádzajúca generácia V70/XC70 mala napríklad vyťahovaciu sieť spoza zadných sedačiek, ktorá dokázala rýchlo a prakticky oddeliť batožinový priestor od posádky. Tu je to veľmi podobné, len sieť bola nahradená mrežou, ktorá sa elegantne sklápa do stropu. Teda žiadne nezmyselné a nepraktické hovado á la skupina N1.
Interiér, aký ponúka Volvo XC70 patrí k absolútnej špičke. A to po každej stránke.
Nemusíte byť potomkom Nostradama, aby ste uhádli, aké palivo bude spalovať najpredávanejší motor pod kapotou XC70. Správne, nafťák. Na výber máte trojicu 2.4D (175 k), 2.4D (163 k) či nami testovanú D5 AWD (205 k). Ak vám je predsa len klepot dieselu proti srsti, tak siahnite po benzínovom T6 AWD (285 k). Tam sa ale pripravte na takmer dvojnásobnú spotrebu a oveľa rýchlejšiu stratu hodnoty. Náš D5 motor bol spriahnutý so 6.st automatickou prevodovkou Geartronic. Rovno vám ale poviem, že žiaden zázrak to teda nie je. Pohodové plachtenie krajinou či motanie sa po meste zvláda s prehľadom. Ak jej však razantne stúpnete na krk, ukáže svoje horšie ja: prehnane vytáča motor (to je ale potom rámus...), pomalšie podraďuje alebo háda jednotlivé stupne. Po návrate do bežného prevádzkového režimu je ale opäť krotká a príjemne sadne k charakteru motora. Preto opakujem, toto auto nie je pre každého, resp nie pre adrenalínových jazdcov. A spotreba? Priemerne (30% mesto, 30% mimo, 30% dialnica) cca 8.5 litra na 100 km. Nie zlé, však?
Volvo XC70 je rozhodne mohutnejšie kombi ako sesterské V70
Volvo vždy patrilo k priekopníkom a lídrom vo svete automobilovej bezpečnosti - či už aktívnej alebo pasívnej. Súčasná XC70 je samozrejme toho dôkazom. Jednak jej crash testy dopadli veľmi dobre na 5 hviezdičiek (pozrite si obrázok v pravo) a jednak má na palube armádu elektronických pomocníkov (vrátane airbagov). Nebudem ich tu všetky menovať, ale spomeniem aspoň prudko návykový adaptívny tempomat (ACC) s funkciou upozornenia na vzdialenosť. Na tempomate si nastavíte požadovanú cestovnú rýchlosť, dáte nohu s plynového pedálu a veziete sa. Ak sa vám však do cesty (napríklad na dialnici) pripletie pomalšie auto (alebo aj motorka), systém vás upozorní a automaticky spomalí na bezpečnú rýchlosť. Vzdialenosť, akú si od daného objektu udržiava je nastaviteľná. Na moje prekvapenie dokáže táto vecička spomaliť, aj keď je pre vami cyklista, teda nerobí mu žiaden problém ani menší objekt. Za pozornosť stojí aj kontrola pozornosti vodiča DAC (Driver Alert Control) či výstraha pred vybočením z jazdného pruhu LDW (Lane Departure Warning). Skutočne vám bude chvíľu trvať, než si na každý systém zvyknete. Ale potom už bez nich nechcete byť apri presadnutí do iného, horšie vybaveného auta zrazu zistíte, aké to sú skvelé veci...
Zadný pohľad na Volvo XC70 prezrádza, že ľahší terén nie je práve to, čoho by sa zľakol.
XC70 má tú krásnu vlastnosť, že vás nikdy nenúti ísť rýchlo. Za jeho volantom sa proste veziete a takmer nikdy nemáte nutkanie skúšať, ako to vlastne zrýchľuje. Naozaj, a to neklamem! X krát som sa pristihol pri tom, ako si len tak prdkám krajinou, na tempomate nastavených 80 km/h a len tak z pasie som si vychutnával pohodlný posed, pohodlnú jazdu, kvalitné audio a nechápavé pohľady okoloidúcich "pretekárov". V tomto XC70 exceluje. Tak ako aj v jazde mestom. Naše "kvalitné" cesty sú to pravé pre toto auto. Miesta, ktorým sa v inom voze radšej vyhnete, s týmto severanom preletíte bez problémov. Máte chuť ísť aj mimo spevnenú vozovku? Žiaden problém, vysoký podvozok (o 7cm vyšší ako pri klasickej V70) a náhon na všetky 4 kolesá (Haldex) vám spravia radosť a dostanú vás tam, kam potebujete. Auto sme, žiaľ, mali požičané v strede leta, takže zobrať ho do zasneženého terénu a ukázať jeho reálne schopnosti nebolo možné...
Iná situácia ale nastáva, ak dostanete chuť sa s autom naháňať a skúšať ho v disciplínach, na ktoré nebolo stvorené. V tom momente zistíte, že riadenie má veľmi ďaleko od presného a komunikatívneho a že hmotnosť a výšku XC70 jednoducho neoklamete. Tú masu 1800kg jednoducho musíte pri ostrom prejazde zákrut cítiť.
V každom prípade, pre mňa je tento rodinný crossover pravdepodobne to najpohodlnejšie vozenie do mesta. Nie len kvôli jazdným vlastnostiam, ale aj kvôli vyššiemu posedu - sedíte a nastupujete vyššie ako v bežnom osobáku, ale zase nižšie ako v SUV.
Volvo XC70 si pláva bezstarostne krajinou...
Zhodnotiť Volvo XC70 nie je ľahké, najmä kvôli rozdielnym názorom na tento segment áut. Vlastne problém nastáva hneď na začiatku, pretože zaradiť toto auto do zabehnutých segmentov je ťažké. Ale ako som spomínal, pre mňa osobne je to dokonalé auto na každý deň: praktickosť, pohodlie, bezpečnost, hospodárna prevádzka ale najmä UNIVERZÁLNOSŤ. Jediné čo vám Volvo XC70 nedá, je adrenalín za volantom. Ten si musíte nájsť inde. Inak všetko ostatné zvláda s takmer dokonalým prehľadom.
Aká je jeho priama konkurencia? Audi A6 allroad, Subaru Outback alebo podstatne lacnejšia a chudobnejšia Škoda Octavia Scout. Všetko je otázka ceny, ktorú ste ochotný zaplatiť, preto je konečná voľba na kupujúcom. Ale ja by som voli zlatú strednú cestu - Volvo XC70 D5 AWD.
Skvelá mašina! Má pár nedostatkov, ale týkajú sa skôr jeho neštandardného použitia. Je tak super odhlučnené a podvozok je tak komfortný, že vôbec nerozoznáte, či v ňom idete 130, alebo 160 km/h. Skúsil som si aj 180-ku so 4mi pasažiermi, nik tú rýchlosť ani len nezaregistroval. Úžasné cestovanie. K tom maximálna bezpečnosť, perfektné spracovanie, solídny (nie okázalý) imidž, slušná spotreba, známa trvácnosť a pozeráte sa na jedno z najvydarenejších áut pre bežný život na svete. Navyše za príjemnú cenu.