Skutočný pojdem tuning je derivátom z anglického ladiť a ako taký vznikol už veľmi dávno, ešte v čase, keď sa v 60tych rokoch Hispánci naháňali po bulvároch na upravených hot rodoch
Drobná úvaha na začiatok. Na Slovensku je ešte stále silná komunita ľudí, čo robia tuning iba preto, že je to moderné a IN. Žial ešte stále sme svedkami toho, že ľudia pod pojom tuning stále vidia všetko od voňavých stromčekov na čerpačkách, cez neóny, lacné polské, či čínske turbonátory a iné nezmysly. V ďalšom odstavci sme veľmi stručne zadefinovali dva základné pojmy, ktoré sa ukrývajú pod heslom tuning.
Skutočný pojdem tuning je derivátom z anglického ladiť a ako taký vznikol už veľmi dávno, ešte v čase, keď sa v 60tych rokoch Hispánci naháňali po bulvároch na upravených hot rodoch. Už vtedy rozlišovali dva základné pojmy tuning a styling. Pod pojom tuning sa ukrývali mechanické úpravy, ktorých hlavným cieľom bolo urobiť tunovaný objekt rýchlejším, lepšie ovládateľným. Styling zastrešuje optické úpravy a vzhľad ako interiéru, tak exteriéru.
Lowellov Nissan 350 Z je krásny, pritom jednoduchý a je zrejmé, že bol vážne upravený. Ako po stylingovej stránke (subjektívna položka), tak po mechanickej stránke. Výborne kopíruje dnes nastupujúci trend ladených street cars v USA. Po stylingovej stránke čistý kus nesprznený nezmyselnými zbytočnostami, ale kvalitnými komponentami, ktoré boli všetky optimalizované mnohými meraniami v labákoch a vyrobené špičkovými technológiami(preto aj tá cena). To isté ešte vo väčšej mierne platí aj pre mechanické komponenty.
Nebudeme už ďalej filozofovať. Lowellovo Zetko nám proste padlo do rany a je prototypom kvalitne upraveného auta, ktoré nemusí mať zákonite bláznivé lakovanie, obrovské krídla, alebo 140 dB audio aparatúru, ako sa celému svetu snažila natlačiť do hláv už kvadrilóda Fast and Furious.