Železničné priecestia majú od septembra 2012 svoje vlastné identifikačné čísla.
Od septembra 2012 má každé železničné priecestie svoje vlastné číslo, ktorým je v prípade nehody, alebo jeho nefunkčnosti možná rýchla identifikácia a zásah kompetentných.
Policajný zbor vykonáva v rámci dohľadu nad bezpečnosťou a plynulosťou železničnej dopravy a cestnej premávky aj kontrolu dodržiavania stanovenej rýchlosti jazdy cez železničné priecestia a tiež kontrolu prejazdu cez zabezpečené priecestia. Polícia vykonáva kontroly železničných priecestí priebežne na celom území Slovenskej republiky, pričom pozornosť je venovaná osobitne železničným priecestiam s cestami I. triedy medzinárodného významu, ale aj železničným priecestiam, na ktorých je vyššia intenzita cestnej a vlakovej dopravy, ako aj tým s nižšou intenzitou.
Cieľom polície je znižovanie nehodovosti a úmrtnosti nielen na cestách, ale všade tam, kde je riziko vzniku nehôd. Znižovanie dopravných nehôd a ich následkov je však záležitosťou celej spoločnosti. Železnice Slovenskej republiky kvôli zvýšeniu bezpečnosti a zníženiu dopravnej nehodovosti na priecestiach, s cieľom v maximálnej miere obmedziť nehody so smrteľným následkom označili každé železničné priecestie „jedinečným identifikačným číslom“ (JIČ). V prípade vzniku nehody na železničnom priecestí umožňuje identifikáciu a ďalšie špecifikácie tohto priecestia. Tieto údaje sú aktualizované v databáze každého operačného strediska na krajských riaditeľstvách Policajného zboru. V prípade telefonického oznámenia o nehode na číslo 158 je na základe tohto identifikačného čísla možné miesto nehody veľmi rýchlo určiť. V závislosti od udalosti, ktorá sa na priecestí stala, tak môžu príslušné útvary polície a záchranné zložky prijať potrebné opatrenia.
Každé priecestie je označené samolepiacou fóliou.
zdroj: KR PZ Prešov