Autorádiá už nie sú iba autorádiami. Stali sa súčasťou väčších systémov.

Túto informáciu povedal Thilo Koslowski, viceprezident pre technologický výskum spoločnosti Gartner, pre internetové vydanie denníka The Detroit News.

 

Vplyv moderných technológií na naše autorádiá môžeme pozorovať dlhodobo. Analógové ladenie kedysi vystriedalo digitálne. Magnetofónové pásky ustúpili cédečkám, ktoré teraz vytláčajú USB porty a rôzne iné zariadenia pripojiteľné prostredníctvom Bluetooth. Samotné autorádiá pohltili informačné a zábavné systémy s dotykovými obrazovkami.

 

„Prijímanie AM alebo FM signálu už nebude nutné. Myslím si, že v roku 2020 budú spotrebitelia prijímať rádio inak ako z pozemného vysielania,“ povedal v Koslowski.

 

Prvé autorádio vzniklo v roku 1930 a predávalo sa za 110 až 130 dolárov, čo v dnešnom vyjadrení znamená približne 1700 dolárov (1300€). Kedy vyrobia posledné?

Prenikanie internetu do áut, bude pravdepodobne znamenať koniec príjmu rádiových vĺn.

To znamená, že prijímanie vášho obľúbeného rádia neskončí. Zmení sa len spôsob. Vysielanie sa do auta dostane prostredníctvom internetu zo smartfónu, ktorý bude pripojený k informačno- zábavnému systému. Prípadne môže byť tento systém pripojený k internetu priamo.

 

Nový spôsob prijímania rádia bude mať svoje výhody aj nevýhody. Za pozitívum považujem dostupnosť všetkých rádií z celého sveta prakticky kdekoľvek. Nevýhodou je fakt, že internet je v porovnaní s rádiovým signálom menej dostupný z hľadiska pokrytia a financií.

 

Pripojenie smartfónu do systému auta začína byť bežnou súčasťou nášho života. Aplikácia MyFord Mobile vám napríklad umožní odomknúť alebo zamknúť vozidlo, sledovať jeho stav, nastavovať predhrievanie alebo chladenie. Koncern GM nedávno oznámil, že jeho vozidlá budú čoskoro dostupné s 4G internetom. Tlak na opustenie spoľahlivých a lacných rádiových vĺn bude narastať.

 

Zdroj: detroitnews.com

Prečítajte si aj: Autorádiá dokážu prijímať stredné vlny. Načo je to dobré?